kutlu olaylar


neyi nasıl kutlamalı, ne kutlaması? şimdi şöyle: uzaktan bakınca sanırım çok mülayim duruyorum, bin şahit gerekiyor feminist coğrafyacıyım demeye. fakat yakından bakınca durum başkalaşıyor. bu zahiri mülayimliğin bir dolu sebebinden biri, kadınlaaağrh… kazanacağız…yaşasın devrimli günler… kadına şiddete haaayır… kahrolsun iks-iks-larç diye lafa girememem, kötü tempolu sloganları duyunca o ne be öyle endüstriyel ortam sesi gibi diye bir durulmam, kadın meselesi çalışmadığım halde küçük ve orta ölçekte muktedirlerle yıldız savaşları senaryosu gibi habire halaya durmam, kendimi aynı düzlemde bulmam ve bütün bu araştırma sürecine yansıyan stresi gidermek için ironinin dozunu sürekli artırmak zorunda kalmam.
 
geçen gün yine akademik/feminik bir çift arkadaşımla sohbet ederken yanımızda çay içip pasta yiyenler de nasiplensinler istedik, iktidarın şekli şemali, gül cemali üstüne iki çift laf ettik, bana kalan, onunla tamamen aynı konuma gelmedikçe görünmeyen özü/suretine (ve özünün suretten ibaret oluşuna) dair derin bir kırılma oldu. (ayrıca çay da pasta da pahalıydı, toplumsal fayda sadece yiyerek içerek sağlanamıyordu, başka bir şey katmak gerekiyordu.)
 
böyleyken böyle. öyle ki, aynı düzleme geldiğinizde üzüntülü kabuğunu ifşa eden, sömürürken dark side’a geçiren karanlık neşeye iktidar deniyor. yanımda yöremde bu karanlık neşeyi sergileyenleri bir bir uzaklaştırmaya devam. kadınları günü şeysi kutlamalarına tam coşkuyla katılamıyorum o yüzden, meşgulüm. kaybın neşeye dönüştüğü yerle meşgulüm, dönüştüren kişinin başına gelenlerle meşgulüm, sokağın köşesinde durup bakanla meşgulüm.
Reklamlar

var yorum?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s