ters eşik

… tezinizi hazırlarken hem yaşamsal hem de ikincil önemde terslikler olabilir, olanlar olmayanlara dönüşebilir. Mesela:

kafa. Çalışmayı %100 garantili önleyen baş ağrısı: Yabancı bir ülkede doktoraya başladığınızın ilk iki ayı boyunca her akşam eve delici bir başağrısı ile gelebilirsiniz. Gün boyunca konuşulanları hatasız anlamak ve cevaplamak için uyum göstermenin sonucu bir ağrıdır bu. Başkalaşım ağrısıdır. Herhalde bende işitme kaybı filan var diye hayıflanırsınız.

uyku. Halk arasında “power nap” olarak da bilinen 15 dakikalık şekerlemeler yapmayı öğrenirsiniz, aksi takdirde o ödevler, yazılar yetişmez, o kağıtlar okunmaz. Öğün atlamak da bir tercih.

internet. Evde, okulda, yolda hiçbir zaman hiçbir yerde internet bağlantınızın olacağı garanti değildir. Bu yıllardır değişmeyen durum  size 5 dakikalık işleri 50 dakikada yapmayı  öğretir. Öğrenmenin sonu yok.

İşe yarar toplu taşımasız bir kentte, eğer araba alabilecek durumda değilseniz, her yere yürümekten dolayı çok kilo kaybedebilirsiniz. Minyon tipliler için kötü haber, çünkü bu yarı yarıya erimeniz demek. Sonra bisiklet alırsınız. Ayrıca: Araba almanın o memlekette çok kolay olduğunu, arabaların sudan ucuz olduğunu söyleyenler olacaktır, ama dökülen bir araba ucuza gelen, pahalıya giden bir canavardır.

zaman. herkes eğlenirken ben neden haftabaşında yapılacakların listesini düşünüyorum? a) çünkü sen bir işkoliksin. b) çalışmaktan daha iyi bir seçeneğin yok. c) onlar kadar zeki değilsin. d) onlar çalışırken sen eğleniyorsun. e) a + senin yolun uzun.

home sweet home. Bakımsız bir eve sırf okula yakın diye çok para verirsiniz, küçük üniversite şehri tüccarını zengin edersiniz. Adamın yüzlerce mülkü vardır ve yaz aylarında boş kalan şehirde kira kaybetmemek için ev sahipleri bütün yıl için sözleşme yaparlar. Bunu okulun sadece 9 ay için geçerli olan cep harçlığı desteklememektedir. Az kazanıp çok yediğiniz doktora döneminde, az yemeyi öğrenirsiniz. Bu arada, yazın kira size yıkılmasın diye evi 2 aylığına başkasına kiralarsanız, evi it oynamış yonca tarlasına çevirme olasılığı yükselir ve bu durumda ev sahibi sizin depozitonun üstüne çoktan yatmıştır. 

huzur. Özlemle ayrıldığınız, geride kalan ve sizi özleyen, sizi merak eden bazı insanların zamanı sizinkinden elbette daha değerlidir; ancak o an meşgul olduğunuzu yanlışlıkla söylerseniz de kırılırlar. Mesela işten sonra dinlendiğinizi sanıp yemek tarifi ve televizyondaki yıldız fallarından bahsetmek ve moral vermek üzere arayan anneniz o an elinizdeki poşetleri veya eve halı taşıdığınızı görmez, aranızdaki saat dilimi farkını ise asla ezberlemeyecektir. Aylarca hiç sesi çıkmayıp bir anda elindeki yazıyı yarına kadar düzeltmenizi bu akşam rica eden bir arkadaşınız işlerin bir hafta on gün önceden planlayarak stres ve panikle mücadelede yol katettiğinizi bilmeyebilir. 

ıraklık meselesi. gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor. bunu kabullenmedikçe nevrotik günler sizi bekler, kabullenin ve rahatlayın.

Sabahın erken saatlerinde okula yetişmeniz gerekir, ama bisikletin tekeri yolda at taşıyan tırlardan düşen metal parçalar yüzünden patlamıştır. Ayrıca, kaldığınız öğrenci sitesinde bisikletinizin sepetine boş bira şişesi filan bırakılabilir; alın, çöpe atın. Bu hiç de misafirperver bir hareket değildir.

Müthiş kabuslar görürsünüz. Ama müthiş! 

Yaşasın insomnia! Mükemmel ve huzursuz bir çift oldunuz, uykuyu kovdunuz… ve daha tezi bitirme aşamasına gelmedik.

Burs başvurusu yaptığınız ajans, federal hükümet bir karar krizi  (bkz. Amerika’da sağlık reformu ve federal hükümetin kapanması) yüzünden kapanınca kapanmış sayılır. Bursun son başvuru günü de bu sayede araya kaynar. Şaka sanırsınız, ama bu bir şaka değildir. Uzun yıllardır gerçekleşmemiş bu olağanüstü hal, 17 gün sürer. 18. gün açılan ofisler, bu seferki başvuruları almayacaklarını, 6 ay sonra yine gelmenizi söylerler. Ancak her bölümün başvuru tarihleri farklı dönemler olduğu için diğer bölümler ajansa burs başvurusu yapabilirken, siz bir sonraki dönemi beklersiniz. Proje hakkında 6 +3 ay (3 ay da komiteni okuyup olur mu olmaz mı kararı vermesi için) gecikmeli feedback alırsınız. Sonraki dönemlerde alan çalışması zaten başlamış diye de projeyi bursa layık bulmayabilirler. 

Konferans için gittiğiniz bir megakentte pasaportunuzu kaybeder, evsizlerin arasında, Hispanik çarşılarında ararsınız, son derece umarsız ve sakin polis merkezinde binbir panikle belge istersiniz. 

Alan çalışması için geldiğiniz şehirde 4 kere konut/konaklama noktası değiştirirsiniz.

Alan çalışması yaparken zaman kazanmak için yeterli paranız, para kazanmak için yeterli zamanınızın olmadığı günlerde sinirden para harcarken bulursunuz kendinizi. Bu açmazı açabilene aşkolsun!

Bilgisayarı yanınıza almayı gerektiren iş görüşmesine bir saat kala bilgisayarınız kendini güncellemeye, silip süpürmeye karar verir ve bu arada sizin de onu kapatmamanızı rica eder. Otomatik güncellemeyi kapatmıştım ama kim açtı sorusunun cevabı a) bir dost b) bir virüs c) bilgisayarınızın ta kendisi  olabilir. 

Reklamlar

var yorum?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s